December elején bejártuk a Fancsikai-tavak és a Bodzás-tó környékét, hogy dokumentáljuk, 2024. év végén milyen állapotban vannak a víztározók és a csatornák. Valamennyi meder teljesen üresen áll, a víztározók és a környék epekedve várják, hogy megérkezzen hozzájuk az éltető víz.

Szinte bizonyos, hogy maguktól, az időjárásban bízva ezek a tározók már nem tudják elérni azt az állapotot, melyek a kialakításuk utáni évtizedekben voltak jellemzőek rájuk, tehát hogy folyamatosan, bőségesen vízzel legyenek telítve, életteret adva sok-sok fajnak és kikapcsolódást kínálva Debreceniek és idelátogató turisták ezreinek.

Néhány szóban a tározókról:

Fancsika I-es tározó: 1975-ben alakították ki, területe hatalmas, 90 ha és víztározási képessége is tekintélyt érdemlő, 1,2 millió m3 . Báltiszta, vagy Báltisztai-tónak is szokták nevezni. Mai állapotát látva szinte hihetetlen, de régen a tavon vitorláztak, vízisíztek is az idelátogatók. Természetesen a tavat elsősorban a horgászok használták. Annak idején nagyon népszerű vándortábor is működött a tározó mellett.

Fancsika II-es tározó: 1978-ra fejezték be kialakítását. Eredetileg is jóléti víztározónak szánták, alapvetőan horgászati használatra. Létai-tónak is nevezik.  Területe és víztározási kapacitása is nagyjából harmada az I. tározó területének, 26 ha és 380 000 m3. Esőbeállók, horgászhelyek lettek mellette kialakítva annak idején és horgásztanyákat terveztek a tó mellé, az elképzelés egy komplex üdülőövezet kialakítása lett volna a tó mellett.

Fancsika III-as tározó: Szintén 1978-ra alakították ki, párhuzamosan a II-es tározóval. A Fancsikai tórendszer legkisebb tagja, területe 14 ha, tározókapacitása 170 000 m3 volt. A horgászok körében volt régen nagyon népszerű, sokan kifejezetten ezt a tavat választották, könnyű volt bejárni a partját és rekordfogások voltak rajta.

Bodzás tó: 1976-ban nyerte el végleges állapotát, valamivel nagyobb, mint a „középső” Fancsika II-es tározó. Területe 34 ha, víztározási kapacitása 470 000 m3 . Kicsit kietlen, csendesebb hely, mint a Fancsikák, távolabb van az utaktól, de sokan pont ezért szerették régen. Az Alföldi Kéktúra útvonal a tározó mellett halad el, így gyalogosan könnyen megközelíthető.  Mint a Fancsika tavak, természetesen a Bodzás is teljesen ki van száradva jelenleg.

Reményeink szerint ezekhez a gyönyörű tározókhoz a Civaqua-program által hamarosan megérkezik a Tisza vize, „tavakká” alakulnak és újra visszanyerik azt az állapotot, melyek a 70’-es, 80’-as években voltak jellemzőek a területre.

A régmúlt információit, történéseit és adatait az Erdőspusztai Horgász és Turisztikai Portál (erdospusztaihorg.wordpress.com) segítségével írtuk, köszönet jár az oldal szerkesztőjének a folyamatosan megjelenő tartalomért. A terület bejárását és a fotódokumentáció összeállítását a Fancsika Fans Egyesület tagjai végezték 2024. december 6-án.